מה בין אחריות הורית לפרטיות ילדינו?

הילדים שלנו גדלים מהר ויש האומרים אפילו מהר מידי. אנו רואים האצה בהתבגרות שלהם בכל הקשור לשאיפה הגוברת של הילדים להיכנס לעולם של המבוגרים. על אף שקשה להם עדיין לדחות סיפוקים, ואלי דווקא בשל כך, אנו רואים אותם מקבלים החלטות שאנו רואים אותן כשנויות במחלוקת. החל בסגנון לבוש, איפור מוגזם או החלטה מתי לצאת ולאן. מצב זה מעלה שאלה מה בין אחריות הורית שלנו כמבוגרים אחראיים ובין הפרטיות של הילדים והחופש שלהם לקבל החלטות עבור עצמם. היכן עובר הגבול?

אחריות הורית

אחריות הורית ככלי חינוכי

ככל שנחנך את ילדינו לקבל החלטות מושכלות, כך נבטיח שהם יצאו לחיים עם כלים נכונים להתמודדות. האחריות ההורית שלנו באה לידי ביטוי הן במתן דוגמה אישית והן בתקשורת טובה ופתוחה עם הילדים. האפשרות לנהל שיח פתוח עם הילדים ולנתח יחד סיטואציות מורכבות, מעניקה להם ביטחון שיש על מי לסמוך. תחילה על ההורים ואחר כך על עצמם. אחריות הורית מתבטאת גם בסיוע בפתרון דילמות איתן מתמודדים הילדים ולכוון אותם לקבל החלטות נבונות ונכונות עבור עצמם. לעתים, אנו משלמים מחירים לא פשוטים כאשר אנו מאפשרים להם מרחב פרטי לקבל את ההחלטות שלהם בעצמם. במצב קיצוני, הדבר עלול להסתיים באסון כפי שנחשפנו אליו בשבוע שעבר. אסון השיטפון בערבה גבה מחיר כבד מאוד כאשר מדריכים קבלו החלטה להמשיך בטיול חרף אזהרות החיזוי בדבר חשש מוצק לשיטפונות באזור. הורי הנערים שיצאו לטיול ולא שבו, מתראיינים ושואלים את עצמם כיצד הלכו בניגוד מוחלט לאינטואיציה האישית שלהם ולא קראו לילדיהם להימנע מלצאת למסלול במזג אוויר זה. הדרכת הורים מסייעת הן להורים והן לילדים להציב גבולות, לחדד את משמעות הסמכות ההורית ובעיקר לתת תמיכה והכוונה נכונה.

אחריות הורית וכבוד הדדי

כבוד הדדי הוא המפתח לכינון יחסים תקינים בתוך המשפחה. אנו רואים כיצד  חוסר כבוד הדדי יכול להוביל למקרים בהם המצב עלול להתדרדר בין בני הבית. נוצרת סיטואציה קשה של קושי עצום בהצבת גבולות, חוסר משמעות לפרטיות והתנגחויות בתוך המשפחה. טיפול משפחתי מביא את כל הסיטואציות המורכבות הללו לשיח משותף ומאפשר להגיע לפתרון משברים.

לתיאום פגישת ייעוץ חייגו: 052-8029922