חרדה מאינטימיות

המון נשים וגברים לא מצליחים לשמור על יציבות בקשר זוגי לטווח ארוך וחווים קושי להישאר בזוגיות.

ישנן המון סיבות לכך, אך הסיבה המרכזית היא הפחד מאינטימיות ובכל פעם כאשר מערכת יחסים נגמרת מהר צצות השאלות: "למה לי זה קורה?" "מה לא בסדר בי?" וכדומה.

פחד מזוגיות

פחד מזוגיות הוא למעשה הפחד מהאינטימיות, פחד ממחויבות אמתית וארוכת טווח. הפחד מזוגיות היא חרדה שנובעת מהחשש לחשוף רגשות כנים, לסמוך אחד על השני, לאבד שליטה, חשש מתלות במישהו אחר\חשש מכך שמישהו יזדקק לנו. החרדה מזוגיות היא דבר שאנו לא שולטים בו ועל מנת לנבור במעמקי שורש הבעיה, חשוב ללכת לטיפול בחרדה זו ולטפל בה.

 

מהו מקורו של הפחד?

המקור הראשון של הפחד מזוגיות חבוי בילדותינו. הזוגיות הראשונה שאנו חווים בתור ילדים, היא הזוגיות של ההורים שלנו. לזוגיות של ההורים יש כובד רב על התפישה שלנו לגבי המונח "זוגיות". הזוגיות שאנו חווים בתור ילדים מההורים שלנו משפיעה מאוד על ההתפתחות הרגשית שלנו בתור ילדים ובתור מבוגרים. במידה והזיכרון שלנו מהזוגיות של הורינו הוא צעקות, קללות, ריבים, חוסר כבוד ופרגון, קנאה, סביר להניח שזוגיות תיתפש כדבר מפחיד, שצריך להיזהר ממנו, להימנע ממנו ולא שווה את הכאבים והמשברים שמלווים בזוגיות ובדרך זו מתפתח הפחד מזוגיות שנשאר עמנו במהלך השנים, מילדות ועד בגרות, אנו יוצרים לעצמינו חומות הגנה שבאות לידי ביטוי בשלל תירוצים, ללא התוודות לבעיה האמתית שהיא הקושי והפחד להכנס לזוגיות בעקבות העבר שלנו. ברוב המקרים שאדם סובל מפחד מאינטימיות, הוא ימצא את עצמו משחזר את אותה זוגיות, בכל זוגיות שאליה יכנס.

 

מהו הדרך להתמודד עם הפחד?

הדבר הראשון שצריך לעשות על מנת להתחיל תהליך התמודדות עם הפחד הוא להכיר בבעיה, להכיר בכך שישנו דבר עמוק שמסתתר בנו ואינו מאפשר לנו לקיים זוגיות ארוכת טווח ואמתית. ברגע שקיימת ההבנה, חשוב לקבל עזרה מקצועית באמצעות טיפול בחרדה יחד עם פסיכותרפיסטית, טיפול שיוכל לגלות מה מסתתר מאחורי כל התירוצים שבגלליהם אנו לא נכנסים לזוגיות. כאשר פונים לטיפול ולעזרה, זה מעיד על הרצון לבצע שינוי ותיקון. הדרך הטובה ביותר להיפטר מהפחד, הוא להתבונן עמוק בתוך עצמינו ולגלות מהי באמת הסיבה שאנו לא מצליחים להיכנס לקשר אינטימי. כאשר נוכל לעמוד ללא פחד מול מודל הזוגיות שעליו גדלנו, נוכל לשנות את תפיסת עולמינו וכאשר זה יקרה, תוכל גם להגיע האמונה שאנו מסוגלים להיכנס לקשר ארוך טווח, כנה ואמתי ולחשוף את עצמינו ורגשותינו.

חשוב שתדעו, שאם ההורים שלכם לא טיפלו בעצמם זה לא קשור אליכם באופן ישיר ואינדיוידואלי, לא לאישיות, לגוון עור, לאינטראקציה בינכם, המון דברים בקשר של הורים וילדים לא מודע כמו ביחסים אחרים, חשוב שתדעו שאין צורך בהעברה בין דורית, מגיע לכם לסמוך , להישען, לתת, לשחרר ולהיות אהובים. רק אם תפתחו את הלב לגעת בכאב משם תצמח בכם חוויה של שייכות, ניראות ואושר, האושר שחיפשתם כל חייכם ותדעו לגעת, לכאוב להיות מאושרים, מוכלים ומלאים ברוך. רק כך יגיע האדם הנכון שיגע בכם… רק אם תתנו❤️

לתיאום פגישה עמי חייגו 052-8029922