גירושין וילדים

גירושין הינו דבר לא קל בכלל בפני עצמו וכאשר מעורבים בכל התהליך ילדים, המורכבות הינה הרבה יותר גדולה.

השאלה היא לא "האם להיפרד"? אלא "איך להיפרד"?

לצערינו הרב אין יכולת ב100% לחסוך מהילדים את הכאב באובדן התא המשפחתי בזמן גירושין, אך ללא ספק ניתן להעניק להם כלים "לשרוד" את הפרידה. ככל שההורים ישתפו פעולה יותר טוב אחד עם השני, כך גם דרך ההתמודדות עם הפרידה תהיה קלה יותר עבור הילדים.

כמובן שעבור רוב ההורים טובת הילדים נמצאת בעדיפות עליונה, אך עם כל המעמסות הרגשיות שחווים במהלך הפרידה לפעמים הרצוי הוא לא תמיד המצוי ולכן המון הורים נעזרים בהדרכת הורים, שמקלה באופן משמעותי על ההורים בהתמודדות עם הילדים במהלך כל התהליך הקשה הזה.

הדרכת הורים בזמן תהליך פרידה מתחיל בדרך כלל בהבנת מצבו של כל אחד מהילדים ובתהליך ניסיון לבצע הפרדה בין חששות ההורים כהורים לבין החששות של הילדים. אין כל דרך לבטל את תחושות הילדים בזמן פירוק משפחה, אך כן ניתן למזער נזקים ביצירת תקשורת טובה יותר ושיתוף פעולה בין ההורים קודם כל ולאחר מכן עם הילדים. הדרכת הורים מסייעת להורים להבין את משמעות הפרידה מנקודת מבטם של ילדיהם בתחום הרגשי, חברתי וכמו כן בהסתגלות לשינויים שהעומדים להתרחש בבית.

 

מהו הזמן הנכון לשתף את הילדים בהחלטה?

ריבים על רקע בגידה או משבר גדול עלולים להביא להחלטה מאוד אימפולסיבית של גירושין, אך לאחר שהמצב חוזר לקדמותו והרוחות נרגעות, רוב הזוגות מחליטים שלא לנקוט את הצעד ולא להתרגש. אתם בוודאי כבר יכולים לתאר לעצמיכם כמה סיטואציה זו יכולה להיות מבלבלת בשביל ילד, שהוריו מבשרים לו על פרידה ולאחר שבוע הוריו מודיעים לו על ביטול הפרידה. לכן חשוב מאוד לבשר לילדים על גירושין לאחר שהתקבלה החלטה סופית, עם המון מחשבה והבנה שזה יהיה הדבר הטוב ביותר.

הזמן הטוב ביותר לשתף את הילדים בהחלטה הסופית תלוי נורא בגילם. בד"כ לילדים קטנים רצוי לבצע הכנה בצורה עדינה יותר ולשתף אותם בהחלטות בהדרגתיות עוד לפני הפרידה הסופית, מכוון שלילדים קטנים מאוד קשה להבין דברים כל עוד הם לא מוחשיים ונראים לעין. קחו בחשבון שיכול להיות סיכוי שהפרידה עלולה לגרום לחרדות לילדים, תחושות נטישה ואובדן וגם בכך יהיה צורך לטפל באמצעות טיפול בילדים, טיפול בחרדות. לילדים בוגרים יותר רצוי לשתף זמן קצר לפני קבלת ההחלטה, כדי לאפשר לילדים לשאול שאלות ולשתף בתחושות שלהם. במידה וקיים פער בגילאי הילדים חשוב לבצע את השיחה באופן נפרד עם כל ילד.

חשוב שתדעו שבכל מהומת הרגשות הזו אתם לא לבד, אכן גירושין עם ילדים זהו תהליך לא פשוט בכלל ולכן הדרכת הורים בקליניקה שלי יכולה לתרום לאופן ההתמודדות בצורה משמעותית.

לתיאום פגישה עמי חייגו 052-8029922