חוק הגישור

חוק הגישור נכנס לתוקף

חוק הגישור נכנס לתוקפו ב– 17 ליולי 2016. מטרתו של החוק היא להקל על הזוגות המתגרשים בישראל ולסייע למי שמעוניין בכך ומסוגל לכך להתגרש ללא הליך משפטי וללא שימוש בשירותיו של עורך דין גירושי באמצעות הליך של יישוב סכסוכים – או בשמו השני – גישור.

בפועל, לא זו בלבד שחוק הגישור אינו משיג את מטרותיו, אלא שכעת, במרבית מקרי הגירושין, אחד מבני הזוג עשוי להפסיד חלק משמעותי מרכושו ומזכויותיו, מבלי שהוא מודע לכך. כמו כן, חוק הגישור מקנה יתרון גדול לבן הזוג שיוזם את הליך הגירושין ומאפשר לו לבחור את הסמכות השיפוטית.

חוק הגישור לא נועד בכדי לפתור את סכסוכי הגירושין המסובכים יותר אלא בכדי לגרום להליך הגירושין להיות מתוכנן יותר ולהחלטות אשר מתקבלות במסגרתו להיות פחות רגשיות ויותר שקולות לטובת שני הצדדים.

כיצד יתנהל הליך גירושין לפי חוק הגישור?

לפי חוק הגישור החדש הליך הגירושין יתבצע באמצעות פתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.
בן הזוג אשר מבקש להתגרש יגיש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני בקשה ליישוב הסכסוך ללא פירוט נוסף.

לאחר הגשת הבקשה ליישוב הסכסוך בני הזוג יוזמנו לארבע פגישות אשר מנוהלות על ידי יחידת הסיוע של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. פגישות הגישור ינוהלו על ידי עובדות סוציאליות.

חוק הגישור

מטרת פגישות המהו"ת

מטרת הפגישות הללו היא להביא את בני הזוג להסכמות בסיסיות לגבי המשך חיים המשותפים או לצורך קבלת ההחלטה לפנות לפתרון של גירושין.

לחלק מהפגישות יהיה ניתן להגיע בליווי עו"ד לצורך דיון בעניינים משפטיים וכמובן לאשר איתו את ההחלטות המתקבלות בחדר על כל המשתמע מהן מבחינה משפטית.

הפגישות נקראות גם פגישות מהו"ת מידע, היכרות ותיאום ולאחר ארבע פגישות שכאלה יודיעו בני הזוג ליחידת הסיוע אם הם מעוניינים לפנות להליך גישור או לנהל הליכים משפטיים ולהתגרש.

הליך גישור לגירושין

אם בני הזוג מסכימים לפנות להליך גישור הם יופנו על ידי יחידת הסיוע למגשר.
הליך גישור הוא תהליך מורכב אשר דורש הכשרה, מיומנות, ידע וניסיון. תחום הגישור לגירושין הוא מורכב במיוחד בהיותו תהליך שההסכמות המושגות בו ילוו את הזוג הגרוש לאורך המשך חייו וישפיעו על הילדים ועל המשפחה כולה.

ד"ר ליאת ברש בן-ארי היא מגשרת מוסמכת אשר מתמחה בגישור לפני גירושין וכן מטפלת זוגית מוסמכת. מעוניינים בהליך גישור רגיש ומקצועי? התקשרו עכשיו לקבוע פגישת ייעוץ.